Pimaş Açma – Pimaş Yıkama

Makalemizde sizler için pimaş açma ve pimaş yıkama ile ilgili bilgiler vereceğiz.

PİMAŞ NEDİR?

Pimaş, her mekanda kullanılan (banyo, mutfak lavabosu, küvet vb.) pis suların bina dışındaki ana su borusuna ya da rögarlara iletildiği PVC borularına denmektedir. Kanalizasyona gider borularına verilen isim pimaş, aslında boruların üretici firmasının adıdır. Böylelikle kısa süre içerisinde Anadolu’ da ki binlerce köy sağlıklı su içme suyuna kavuşurken geleneksel sulama sistemlerinin yerini de yağmur sulama sistemleri almıştır.  Kısacası PVC boru Türkiye’ de halk arasında pimaş adını almıştır.

PİMAŞ AÇMA

Yazımıza devam ederken pimaş açma ve pimaş tıkanma konusunu ele alalım. Pimaşa atılan atıklar, peçete, donmuş yağlar pimaşların tıkanmasına neden olur. Pimaş tıkanıklığı sorunuyla karşılaştığınızda kurumsal firmalardan destek almanız daha doğru olacaktır. Pimaşda meydana gelen tıkanıklığın gider borularından gitmesi gereken yerde suların evinize taşmasına neden olabilir. Pimaş borularının içine atılan kağıtlar tuvaletler ya da lavabo borularını bir süre tıkayarak tuvalet tıkanıklığı ve lavabo tıkanıklığını meydana getirirler.

Pimaş açma

Pimaş açma

Pimaş açma hizmetleri arasında pimaş açıcı adı verilen kimyasallarda bulunmaktadır. Bu kimyasallar ise  pimaş açma için özel olarak geliştirilmiştir. Pimaş açma tuvalet ve lavabo tıkanıklığına göre değişiklik göstermektedir. Bazı tesisat firmaları hala eski yöntemler ile çalışmaktadır. Bu yöntem de tıkanıklığın giderilmesi ve pimaş açma işleminin yapılması için duvarın veya fayansın kırılması gerekmektedir.

Lakin günümüz teknolojisinde pimaş tıkanıklığının yerini tespit eden görüntülüme cihazları yardımı ve pimaş açma makineleri ile kırma ve dökme işleri olmadan açılmaktadır. Robot ile tıkalı pimaş açma servisi olarak İstanbul’ un tüm semtlerinden sizlere yardımcı oluyoruz. Pimaş açma işi ciddi bir iştir, profesyonel yardım alınması gerekmektedir. Kameralı pimaş açma işlemlerini kırmadan, robot ile en kısa sürede yaparak, tıkanıklığa sebep olan sorunu zamanında müdahale ile ortadan kaldırıyoruz.

Hemen Arayın!
Fiyat Teklifi İste!

Pimaş Neden Tıkanır?

Pimaş boruları bir çok nedenden dolayı tıkanabilmektedir. Bazı zamanlar lavabolarda meydana gelen pimaş tıkanması, bazen binada, bazen de tuvalette logar borusunda meydana gelebilir.

Lavaboya atılan artıkların boyutuna göre ve lavabolara atılan cisimler nedeniyle tıkanıklığa sebep olur.

Duş giderleri ise genellikle saç ve kıllardan dolayı tıkanıklığa sebep olur. Genellikle duş alırken saçlarımızın duşa kabininin giderinde bulunan süzgeçte birikim yapar. Tuvaletin pimaş girişleri geniş olduğu için, tuvalete düşen cisimler  gider hattında birikebilmektedir. Çocuklarınızın tuvalete atmış olduğu tuvalet kağıdı veya oyuncak parçası da dahil olmak üzere  pimaş tıkanıklığına sebebiyet verebilmektedir. Mutfak lavabolarında ki tıkanıklık ise yemek artıkları ve dökülen yağlardan dolayı tıkanır. Atık yağlar tek tıkanıklığa sebep olmakla kalmaz, kötü kokuların oluşmasına da neden olur.

Pimaş tıkanıklığına sebep olan nedenleri başlıca saydık. Genelde tıkanıklığı açmak için pimaş açma kimyasalları kullanmaktadır.  Aslan Tesisat olarak kullanılan bu tür kimyasalları kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Çünkü lavabo açıcı gibi kimyasalların materyalleri asitten oluşur. Asit tıkanıklığına sebep olan cisimleri eritir veya parçalar. Tıkanıklığa sebep olan cisme etki ettiği kadar pimaş borularına da etki eder. Pimaş borularının büzüşmesine neden olan lavabo açıcı kimyasal maddeler çok sık kullanılarak pimaş borularını eritmektedir.

Pimaş tıkanıklığı açma

Pimaş tıkanıklığı açma

Pimaş Tıkanıklığı Açma

Atık su tesisatlarında çeşitli nedenlerden dolayı tıkanmaya sebep olabilir. Genellikle tıkanıklık nedeni kullanımla alakalı olmaktadır. Suda eriyemeyen tuvalet kağıtlarının zamanla birikiminden dolayı tıkanıklık meydana gelir. Tüm bu atık ve yabancı cisimler toplanarak tesisat borularının tıkanmasına yol açar. Mutfak alanında yağ ve yemek artıklarının gider içerisine atılmasından dolayı tıkanıklık ortaya çıkar. Aslında atık yağları lavaboya dökmek yerine bir kapta biriktirerek dış ortama bırakılması gerekir. Tıkanıklık tespit edildikten sonra, bu tür işlemler için tasarlanan özel üretim modern robotlar yardımı ile tüm tıkanıklık sorunlarınız giderilir.