Petek Temizleme

Petek temizleme sağlıklı ve verimli ısı elde etmeniz için önemli bir ihtiyaçtır. Petek temizliğinin 2 yılda bir yapılması gerekir. Kombi pimaş tesitatı için zaruri olduğunu gerekli temizleme işlemi yapılmadığı takdirde ısıda ki verimde düşme yaşanacağının bilinmesi gerekir. Kalorifer peteklerinin ısısının düşmesinin sebebi yapılması gereken temizliğin 2 seneden daha uzun sürelerde yapılmış olması veya böyle bir temizlik işleminin yapılmamasından kaynaklı olabilir.

İlaçla petek temizleme hizmeti alınmasının ardından doğalgaz veya yakıtta üçte bir 1/3 oranında azalma görülmesi olağandır. Petek radyatör temizlenmiş petekte doğalgaz faturalarında kesinlikle düşüş görülmektedir.

Petek temizleme

Petek temizleme

Petek temizleme işlemi için kesinlikle profesyonel bir hizmet almanız menfaatinizedir. Bu iş için yetkili ve ehil su tesisatçısı tarafından yapılmalıdır. Şayet böyle bir sorun yaşıyorsanız yada hizmet almak istiyorsanız kurumsal firmalar harici çalışmayınız. Evinizi ısıtan bu radyatörlerin temizleme işlemi için amatör kişiler ile çalışırsanız yapılan işlemin amatörlüğü ve kullanılan malzemelerin kalitesizliği doğrultusunda sağlık problemleri yaşayabilirsiniz. Ve alınan hizmet başarı ile gerçekleşmemiş olabilir. Bununla beraber faturalarınız yine aynı gelmeye devam edebilir ve kalorifer radyatörlerinizden alınması gereken ısı verimini alamayabilirsiniz.

Envanterimiz petek temizleme, petek içi tortuları ve kirleri temizlemek için kullandığımız Avrupa’ dan ithal özel tasarlanmış kimyasal maddeler mevcuttur. Yüksek teknoloji ile üretilmiş bu kimyasal maddelerin profesyonel eller eşliğinde kullanılması zaruridir. Bahsi geçen kimyasal ilaçlar belli bir oranda su ile karıştırılarak kalorifer radyatörlerine robot makine yardımıyla uygulanır. Bu karıştırılan kimyasal maddenin robot makineyle radyatörlerde sirkülasyon ile beraber her yere güçlü basınç ile beraber dolaşımı sağlanır. Bu işlemi yapmamızda ki amaç kalorifer radyatörlerinin içerisinde ki kirin, kirecin ve tortuların temizlenmesi içindir. Ardından ikinci işlem için hazırlanılır. Bu işlemin amacı ise az önce petekleri temizlemek için uyguladığımız kimyasal ilacı radyatöre basınçlı temiz su uygulayarak tamamen arındırmaktır. Kalorifer peteklerine veya kombi tesisatına basınçlı temiz su verilmesi işleminden sonra kombi aktif hale getirilir ve işlem tamamlanmış olur.

Hemen Arayın!
Fiyat Teklifi İste!

Bu işlem uzman ekip tarafından yapıldığında makineye su konulur vanaları açık peteklere bağlanır makine bir süre çalışır vaziyette bırakılır. Sonrasında ise petek durumuna göre ilaç tüm sisteme verilir ve vanalar kapalı bir şekilde sadece temizlenecek olan vana açık olur ve bu da peteğin tüm noktalarına ulaşarak temizliği sağlamak içindir. Bu işlem her petek için tek tek yapılır. İşlem sonunda makinenin haznesine temiz su gelene kadar makine çalışır vaziyette olur. Temiz su geldiğinde peteklerin her bir noktasının temizlenmiş olduğu anlaşılır.

Petek temizliğine ihtiyacınız olduğunu nasıl anlarsınız. Esasen kolay anlaşılabilir bir işlem olmakla birlikte kombi aktif iken kalorifer peteklerinize dokunduğunuzda peteklerin tamamının ısınmadığını manuel olarak el yordamı ile anlayabilmektesiniz.

Peteklerin üretim malzemesi olan “sac” ile temas edince pas dediğimiz “demir oksit” maddesi ortaya çıkar. Kalorifer sisteminin içinde bulunan demir oksit suyu çamur kıvamında bir maddeye dönüştürür. Bu çamurumsu madde peteklerin arasında dolaşırken peteklerin gözeneklerini tıkar ve sıcak suyun dolaşmasını engeller. Bu çamurlu sıvı temizlenmediği takdirde kombiye ve vanalara ulaşır ve ciddi zarar verebilir. Petekler tıkalı olduğu takdirde daha fazla ısınabilmek için kombi daha yüksek derecede çalıştırılır. Filtreleri ve petekleri tıkalı olduğu takdirde kombi daha çok zorlanacak ve kombi arıza verecektir. Peteklerinizi el ile kontrol ettiğinizde peteklerde ısınmayan bölgeler var ise peteklerinizin tıkalı ve temizlenmesi gerektiğini anlayabilirsiniz. Peteklerin tıkanıklığı çoğunlukla peteklerin hava yapması ile karıştırılır. Hava yapan peteklerin alt tarafları ısınırken üst taraflarında çok fazla ısınma olmaz. Tıkanmış olan petekler uzun süre temizlenmez ise kanalları tıkayan çamur sertleşir. Bu çamur sertleştiği zaman kimyasal madde ile temizlenir. Peteklerinizde sorun yaşamamak için peteklerinizi ve kombinizi 2 veya 3 yılda bir uzman kişiler tarafından temizlettirmenizi tavsiye ederiz.