Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma

En sık yaşanan sorunlardan bir tanesi olan mutfak lavabo tıkanıklığı açma işlemi mutfak gider hattında taşmalar yaşanmasıyla başlar. Tıkanan mutfak giderlerinde oluşan sorunda lavabo açıcı gibi kimyasallar kullanarak açmak tesisat hatlarına zarar vereceği gibi kalıcı bir çözüm değildir. Mutfak su gider borularının tıkanmasına en büyük sebep yemek atıkları ve bitkisel yağlardır. Önlem alınmadığı zaman sonu tadilata giden sorunları önlemek pek kolay değildir. Yemek atıklarını mutfak lavabosunun içerisine atmak yerine tabakta biriktirilerek çöpe atmak mutfak tıkanıklığını önlemenize yardımcı olur. Aksi taktirde atıkların önüne geçmezseniz sifonun ya da mutfak gider borusunda birikerek suyun önünü kapatır. Bazen mutfak tıkanmasının sebebi yapı esnasında işçilik hatalarından kaynaklanmaktadır. Su tesisatçı ustaların eğim vermeden döşediği gider borularını ne kadar dikkatli kullanırsanız kullanın sorunun tekrar oluşmasına sebep olabilir.

Yanlış kullanım esnasında meydana gelen mutfak lavabo tıkanıklığı ve mutfak gider borularında yaşanan tıkanıklığı kırmaya gerek kalmadan envanterimizde bulunan özel robot cihazlarla açmaktayız. Aslan Tesisat mutfak gideri açma işlemini kameralı robotlar ile yapmaktadır.

mutfak tıkanıklığı açma

mutfak tıkanıklığı açma

Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma Yöntemleri

Tıkanmış olan lavabolar  bir çok yöntemle açılabilir. Kötü kokular ve yanlış kullanım yüzünden tıkanmış olan lavabolar; yemek artığı, saç telleri ya da borulardaki atıklar nedeniyle tamamen kapanmaya yol açar. Kullanıcıların ev ve iş yerlerinde lavaboları belli bir zaman sonra açılması kötü koku oluşumunu ve daha zor açılacak tıkanıklıkları önler.

1.Pompa ile Lavabo Tıkanıklığı Açma;

Pompayla lavabo tıkanıklığı açma günümüzde pek tavsiye edilmeyen en eski yöntemlerdendir. Evde manuel olarak (profesyonel tesisat firması çağırmadan) lavabo tıkanıklığı açmak için kullanılan en yaygın yöntemlerden biri pompadır. Kolaylıkla bulunabilen farklı boyutlardaki pompalar kullanılarak tıkanmış olan sorunlu bölgeye ortalama 5 dakikalık pompa aletiyle müdahale edilir. Bu işlem neticesinde tıkanıklık yaşanan sorunlu bölgedeki atık su gider hattı temizlenmiş olur. Bu bahsettiğimiz yöntem en ekonomik ve  evde kendi imkanlarınızla denenebilecek pratik bir yöntemdir. Bu yöntem lavabo gider hattında kullanıldığı gibi mutfak lavabosu, banyo lavabosu, küvet giderleri ve tuvalet- klozet giderlerinde de kullanılabilmektedir.

Hemen Arayın!
Fiyat Teklifi İste!
  1. Karbonat ve Sirke Karışımı ile Lavabo Tıkanıklığı Açma;

Lavabo gider hattına aşağı yukarı bir su bardağı (100 gr) karbonat dökünüz. üzerine yine bir su bardağı sirke (elma ya da üzüm) boşaltınız. Ardından meydana gelecek reaksiyon neticesinde tıkanmış olan sorunlu bölgede tepkime meydana gelir. Bu işlem yapılırken mutfak lavabo süzgecini bir tıpa vasıtasıyla kapatmak lazımdır. Aşağı yukarı 20 yada 25 dakika bu şekilde bekletildikten sonra üstüne yarım litre kadar kaynamış su dökülür. Oluşan reaksiyon sonucundaki asit sayesinde tıkalı lavabo açılmış olur.

  1. Karbonat ve Tuz Karışımıyla Mutfak Lavabo Tıkanıklığı Açma;

Yukarıda ki ikinci madde ile benzer yönleri pek bir fazladır. Mutfak lavabosu gider hattına bir su bardağı karbonat (100 gr) ardından bir çay bardağı (50 gr) ince tuz serpilir. Yaklaşık olarak yarım saat – bir saat iki karışımın tepkimeye girmesi beklenir. Bu sürecin ardından yarım litre kaynamış su dökülür ve beklenir. Kısa bir süre sonra sorunlu gider hattı pompalamak vasıtasıyla açılmaya çalışır. Bu uygulamada evde denenebilecek basit yöntemlerdendir.

  1. Sprial Tel ya da Elbise Askısıyla Mutfak Gideri Açma

Mutfak lavabo giderini evde bulunan aletler ile açabileceğinizi bir diğer yöntemden bahsetmek istiyoruz. Evinizde spiral teli olduğunu düşünerek, bu spiral teli dümdüz olacak şekilde düzleştirin. Spiral telin ucunu çengel olacak şekilde eğin. Ardından tıkalı olan mutfak lavabonuzdan içeriye yerleştirin. Gidebildiği kadarıyla içeriye doğru itin. Lavabo gider hattı kıvrımına geldiğinizde mutfak lavabo tıkanıklığına sebebiyet veren cisimleri spiral tel ile kendinize doğru çekerek çıkartınız. Çalışmanız bittikten sonra lavabonuzun tekrar eski haline döndüğünü anlamanız için suyu açın. Eğer tekrardan bir tıkanıklık yaşamıyorsanız işlem başarı ile sonuçlanmıştır. Lakin tıkanıklık onarılmadıysa uzman ve personel bir tıkanıklık açma servisi çağırmanızda fayda var.

Kırmadan Robotla Mutfak Tıkanıklığı Açma
Lavabo tıkanmasını önlemek için dikkatli kullanmanız gerekir. Mutfak giderlerinin tıkanmasının en büyük sorunu yukarıda da bahsettiğimiz gibi yemek atıkları ve yağlardır. Yemek yağları zamanla mutfak borularına yapışarak borunun akışkanlığını engellemektedir. Boru genişliği daraldığı zaman ise tıkanıklık oluşur ve mutfaktan sular geri gelmeye başlar. Aslan tesisat olarak tıkalı olan mutfak giderlerine,  kamera ve robotlu sistemler ile müdahale ederek tıkanıklık sorunu ortadan kaldırırız. Ustalarımız kamerayla görüntüleme sonucunda boru içerisindeki tıkanıklığa sebep olan cisimleri sizlere gösterir ve sorunlara çözüm üretirler.

mutfak lavabo tıkanıklığı açma

mutfak lavabo tıkanıklığı açma

Kameralı Lavabo Tıkanıklığı Açma

Yeni nesil lavabo tıkanıklığı açma yöntemlerinden birisi olan kameralı sistemler, tıkalı olan hattın içerisindeki sorunu görmemize yardımcı olur. Tıkanıklığın oluşması genelde kullanım hatasından dolayı olsa da, bazen de yapılan işçilik hatalarında lavabo tıkanıklığına sebep olabilir.

Mutfak lavabo gider tıkanıklıklarına değindiğimiz konumuzda umarız sizler için faydalı olmuştur. Sizlerde Tekirdağ bölgesinde yaşıyorsanız, 7/24 Aslan Tesisat’ ı arayabilir ve tıkanıklık açma hizmeti alabilirsiniz.